Depresja to coraz większy problem w profesjonalnym sporcie. Jak wyniszczająca jest to choroba, pokazuje przykład byłego reprezentanta Włoch w piłce nożnej, Daniego Osvaldo. – Nigdzie nie wychodzę, nie wstaję z łóżka, nie wychodzę z pokoju, nie jem – powiedział 38-latek w jednym z filmików w mediach społecznościowych.
Były środkowy napastnik takich zespołów jak chociażby AS Roma, Inter Mediolan czy FC Porto urodził się w Argentynie w 1986 roku i już jako junior postanowił przenieść się na Półwysep Apeniński. W seniorskim futbolu debiutował w barwach Atalanty Bergamo w Serie B, by później trafić do reprezentacji Włoch.
Dla Squadra Azzurra zdobył cztery bramki w czternastu spotkaniach. Jego złote lata to jednak pobyt w Rzymie i Barcelonie. To właśnie dla AS Romy i Espanyolu Osvaldo strzelał z największą częstotliwością. Wielkie zaskoczenie piłkarz wywołał w 2016 roku, kiedy w wieku 30 lat postanowił zakończyć karierę. Skwitował to słowami "wolę pić piwo i robić grilla niż grać w piłkę" w wywiadzie dla "La Gazzetty dello Sport".
Jak się okazało, piłkarz popadł w depresję oraz uzależnienie od alkoholu i narkotyków.
– Od długiego czasu zmagam się z depresją, która doprowadziła mnie do uzależnienia od alkoholu i narkotyków, czuję, że życie wymyka mi się z rąk. Chcę powiedzieć i podzielić się z Wami: leczę się psychiatrycznie, biorę leki, straciłem poczucie własnej wartości. Wielokrotnie wracam do nałogów i popadam w autodestrukcję – powiedział Osvaldo na nagraniu w serwisie "Instagram".
Jak mówi ex-piłkarz, depresja całkowicie zmieniła jego codzienne życie.
– Nigdzie nie wychodzę, nie wstaję z łóżka, nie wychodzę z pokoju, nie jem. Uzależnienia tylko pogłębiły moją depresję. W przeszłości byłem piłkarzem, byłem zupełnie innym człowiekiem, dumnym i pewnym siebie. Teraz zupełnie siebie nie poznaję – dodał.
Na końcu wideo 38-latek prosi o wybaczenie swoich bliskich oraz zapowiada konieczność działań, by poradzić sobie z chorobą. Po zawieszeniu butów na kołku Osvaldo próbował jeszcze grać w piłkę, ale był to tylko epizod w argentyńskim CA Banfield w 2020 roku.
***
Jeśli potrzebujesz porady i wsparcia, nie wahaj skorzystać z pomocy. Ośrodki Interwencji Kryzysowej (OIK) znajdziesz każdym większym mieście. Wiele z nich jest czynna całą dobę. Możesz tam otrzymać BEZPŁATNĄ pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Jeśli masz silne myśli samobójcze, możesz zgłosić się do szpitala psychiatrycznego.
Poniżej znajdziesz numery telefonów zaufania do organizacji oferujących pomoc w kryzysie psychicznym. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na 112.
- 800 70 2222 Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym
- 116 111 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 116 123 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
- 800 121212 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- 800 108 108 Wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie)
- 800 111 123 Tumbo Pomaga pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie
- 22 484 88 01 Antydepresyjny telefon zaufania